FőoldalA festetics családAz örökségHelyszínekX

A Festeticsek és a zene

tud05.jpg

Nem véletlen, hogy a keszthelyi zeneiskola Festetics I. György nevét viseli. A gróf volt ugyanis az első zeneiskola alapítója a városban. A hajdani iskola a keszthelyi Muzsika-Oskola nevet viselte. A növendékek az első évben éneket, a másodikban zongorázni tanultak, harmadikban az orgonálást, negyedikben pedig a hegedülést, míg az utolsó évben jöhettek a fúvós hangszerek. Festetics I. György gyerekei közül Szidónia volt az, aki komolyan foglalkozott a zenével, a Phoenix hajó tiszteletére egy indulót is szerzett „Marsch für den Phönix auf dem Balaton” címmel.

A zeneművekben gyakran szerepelnek különféle kifejezések.

Mit jelent az allegro szó?

Válaszd ki a helyes megoldást!

a.) vidáman, gyorsan
b.) lassan, szomorúan
c.) kényelmesen

A helyes válasz:
a.) vidáman, gyorsan

Néhány további érdekesség a Festeticsek és a zene kapcsolatáról

  • 1800 őszén alapította Festetics I. György az első keszthelyi zeneiskolát.
  • Gróf Stadler Antal bécsi zenész segítségével hajtotta végre, aki terveket készített az iskola működésére.
  • Az iskola tanára Stärk Antal pedagógus és zeneszerző lett.
  • A diákok öt éven át a következő tantárgyakat tanulták. Első évben énekelni, majd második évtől jöhettek a hangszerek: zongora, orgona, hegedű és a legvégén a fúvós hangszerek.
  • Hogy a keszthelyi zeneiskola meddig működött, arra nincsenek pontos adatok. (Az 1830-as évek elején még írnak a keszthelyi zeneiskoláról.)
  • A keszthelyi zeneiskola tanárai széles körű zenei tudással rendelkeztek. A pedagógiai és zenei ismeretek mellett rendben kellett tartaniuk a hangszereket, érteniük kellett a hangszerek javításához, a hegedűtanárnak például értenie kellett a vezényléshez is.
  • A keszthelyi zeneiskola tanulói és tanárai gyakran vettek részt a gróf ünnepélyein, például a születésnapján 1805-ben. Erre az alkalomra egy zenedarabot írtak, Örvendezés mellyet Méltóságos Gróf tolnai Festetits György Úr Ő nagyságának a’ Szép Mesterségek hathatós Pártfogójának Új esztendői, ’s Születése’ ditső Innepére mélj tiszteletének ’s örökös hálaadatosságának bizonyságául zengedezett: a’ Keszthelyi Musika Iskola 1805.
  • Zeneszerzéssel nemcsak a keszthelyi zeneiskolában, hanem a kastélyban is gyakran foglalkoztak. Festetics I. György lányai, Szidónia és Julianna több zeneművet szerzett. Szidónia a híres Phoenix vízre bocsátása alkalmából írta meg a Marsch für den Phönix auf dem Balaton című zeneművét.